Minster Show
   incorporating Monkton, Acol, St Nicholas, Sarre & Cliffsend

Saturday 24th July 2021

Show Theme:    

Photography Theme:

Public car parking in Minster is very limited, so please try to be green, and respectful to our village, by leaving your car at home and coming to the Show either by foot, bike or via public transport - train and bus timetables are available on the "Find Us" link above.

Follow us on
facebook

Fred Youngster Dr.John Christine


Links...

Committee
Trophy Cabinet
Trophy Winners
Other Winners

Minster Village
Minster Matters
Parish Council
Minster W.I.
Minster Village Hall
Minster Bowls Club
Twinning Association
Village Calendar



Location Map


Date & Venue
Penultimate Saturday each July
Recreation Ground
St Mildreds Rd
Minster CT12 4DE



















© 2010 Minster Show Committee
Website:  MM Enterprises

Trophy Winners 2019

Class
Trophy
Winner
 
2019 Show Princess
Brooke Robinson
 
2019 Attendant
Sarah Buchanan
 
2019 Attendant
Scarlett Buchanan
 
For the 2020 Princess
and Attendants
see 'Other Winners' list
 
Roy Bailey Trophy
(Carnival Court)
Sittingbourne
A
Lucas Challenge Cup
Not Staged
A
J. Aitken Silver Challenge Cup
Not Staged
A
John Young Challenge Cup
Not Staged
B
Spanton Challenge Cup
John Quittenden
C
Golder Challenge Cup
Diane Harris
James Buchanan
John Quittenden
D
Norton Challenge Cup
Tracy Northrop
D
Lambert Rose Bowl
No Entries
D
Griffin Cup
Glenda Burren
D
Minster & Monkton Show Cup
John Quittenden
E
Pearse Challenge Cup
Miriam Smith
F
Gardener Challenge Cup
Kate Harbidge
G
Day Cup
Jan Robinson
Liz Shervington
H
Vye Challenge Cup
Not Staged
J
Presidents Trophy
Lorraine Caldwell
J
Don Wilks Shield
Julie Courtice
K
Denman Challenge Cup
Hilary Clarke
K
Poulton Cup
Daphne Reeve
L
Carson Cup
Thea Dean
M
Attwell's Jubilee Trophy
Roger Thompson
Co-op
Silver Challenge Rose Bowl
St Marys Church
Hort Co-op
Holdom Trophy
No Entries
Grow For The Show
Minster Windows Company Cup
Not Staged
Decorated Vehicle
Curtis Challenge Cup
The Saddler
F/Dress
under 7
Benjamin Mendez Cup
Amelie Darby-Knight
F/Dress
7-15
William Mummery Cup
Violet Bell-Milton
1ml Men
Slaughter Challenge Cup
Will Ainsworth
1ml Ladies
Bernie Watler Cup
Barbara Quittenden
1ml Junior
Friendly Link Cup
Isaac Croft
1ml Bike
Dyer & Slaughter Challenge Cup
Not Staged
Skate
Skate Park Trophy
Not Staged